Kiedy należy wymienić uszkodzoną szybę

Kiedy należy wymienić uszkodzoną szybę? - Dowiedz się!

Szyba samochodowa to jedno z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. Nawet najmniejsze uszkodzenie może mieć poważne konsekwencje dla kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. 

Dlatego warto wiedzieć, kiedy należy wymienić uszkodzoną szybę w aucie. Przedstawiamy kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Pęknięcie lub rysa wpływają na pole widzenia kierowcy

Jeśli na szybie znajduje się pęknięcie, rysa które znajdują się w polu widzenia kierowcy, to jest to pilny sygnał do wymiany szyby. Takie pęknięcie może negatywnie wpływać na widoczność prowadzącego pojazd, co stanowi poważne zagrożenie podczas jazdy, zwłaszcza w złych warunkach atmosferycznych.

Duże pęknięcia i rozbicia

Jeśli uszkodzenie szyby jest zbyt duże, czyli pęknięcie jest zbyt rozległe lub występują liczne odpryski, zamiast naprawy konieczna będzie wymiana szyby. Naprawa może być skuteczna tylko w przypadku niewielkich uszkodzeń. np. o średnicy nie większej niż 4 cm, które dodatkowo znajdują się z dala od krawędzi szyby.

Pęknięcie na krawędzi szyby

Pęknięcie, które znajduje się zbyt blisko krawędzi szyby, może niekorzystnie wpłynąć na jej wytrzymałość, a co za tym idzie, zwiększyć ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się tego uszkodzenia. W takiej sytuacji bezwzględnie zaleca się wymianę szyby, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo podczas jazdy.

Uszkodzenie wielowarstwowe

Współcześnie szyby samochodowe są zazwyczaj wielowarstwowe. Składają się one z kilku warstw szkła oraz folii. W przypadku, gdy uszkodzenie obejmuje więcej niż jedną warstwę, niezbędna jest wymiana szyby. Zapewni to bezpieczeństwo. Uszkodzenia wielowarstwowe mogą prowadzić do dalszych uszkodzeń szyby w samochodzie.

Uszkodzenie szyby w okolicach wycieraczek

Jeśli pęknięcie czy odprysk znajduje się w obszarze, gdzie pracują wycieraczki, niezwłocznie poddaj auto wymianie szyby. W innym wypadku, podczas użytkowania wycieraczek, uszkodzenie może się powiększyć i spowodować niebezpieczeństwo w czasie jazdy. Szyby w miejscu, gdzie pracują wycieraczki są bowiem narażone na większy nacisk.

Zbyt duże rozprzestrzenianie się pęknięcia i częste naprawy

Jeśli zwróciłeś uwagę, że pęknięcie na szybie rozprzestrzenia się szybko, nie odkładaj wizyty u specjalisty. Im szybciej wymienisz szybę, tym lepiej. Jeśli w przeszłości naprawiałeś uszkodzenia na szybie, a teraz znów się pojawiły lub pojawiają się zbyt często, warto rozważyć wymianę szyby. Powtarzające się naprawy mogą świadczyć o osłabieniu struktury szyby, co zwiększa ryzyko jej pęknięcia nawet przy niewielkim wstrząsie.

Uszkodzenie na powierzchni wewnętrznej

Niektóre uszkodzenia, szczególnie te na powierzchni wewnętrznej szyby, mogą wydawać się mało istotne, ale nie lekceważ ich. Zwróć uwagę na wszelkie rysy czy pęknięcia, zwłaszcza w okolicach:

  • kamer cofania;
  • czujników deszczu.

Mogą one wpływać na ich działanie. W takiej sytuacji również zaleca się wymianę szyby.

Pamiętaj, że uszkodzona szyba to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Zaniedbanie wymiany może skutkować poważnymi konsekwencjami, dlatego zawsze, gdy zauważysz jakiekolwiek uszkodzenie, skonsultuj się z profesjonalnym serwisem, aby ocenić, czy konieczna jest naprawa czy wymiana szyby samochodowej. Dbaj o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich i innych uczestników ruchu drogowego!