Czy można jeździć z pękniętą szybą

Czy można jeździć z pękniętą szybą? - Dowiedz się!

Pęknięcie w szybie samochodowej to sytuacja, z którą może zmierzyć się każdy kierowca. Może ono wystąpić na skutek wielu czynników, takich jak kamienie odbijające się od innych pojazdów, drobne stłuczki, grad czy też inne niesprzyjające warunki atmosferyczne. 

Wielu kierowców może zastanawiać się, czy można kontynuować jazdę z pękniętą szybą czy też należy natychmiast zareagować. W tym artykule odpowiemy na to pytanie i przedstawimy kilka ważnych wskazówek dotyczących bezpiecznego postępowania w takiej sytuacji.

Czy jest dozwolona jazda z pękniętą szybą?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pojazd uczestniczący w ruchu drogowym musi być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby zapewniał odpowiednie pole widzenia oraz nie zagrażał bezpieczeństwu osób w nim jadących, zgodnie z artykułem 66.1 Prawa o ruchu drogowym. Dlatego też, jeśli w samochodzie występuje zbita lub pęknięta szyba, pojazd nie spełnia tych wymogów i nie powinien uczestniczyć w ruchu drogowym.

W przypadku samochodu z uszkodzoną szybą, policjanci mają prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i nałożyć mandat karny w wysokości nawet 500 zł. Jednak warto zaznaczyć, że nie wszystkie uszkodzenia są traktowane równie surowo. Jeśli policjant zauważy niewielki odprysk na przedniej szybie, może jedynie pouczyć kierowcę i zalecić wymianę szyby. Natomiast jeśli uszkodzenie jest na tyle duże, że stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, policjant ma prawo nałożyć mandat i zarekwirować dowód rejestracyjny. W takim przypadku, jedyną możliwością wymiany szyby samochodowej będzie dostarczenie auta do warsztatu już na lawecie.

Pęknięcia szyby w aucie – najważniejsze są przednia i przednie boczne

Warto zaznaczyć, że najważniejszymi szybami w pojeździe są przednia szyba oraz szyby przednie boczne. To one odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu dobrej widoczności z perspektywy kierowcy. Należy pamiętać, że nie można ich dodatkowo przyciemniać folią powyżej 30 procent, ponieważ zachowanie odpowiedniej przejrzystości jest kluczowe, a także nie mogą być w żaden sposób uszkodzone lub zawierać przeszkód, które wpływają na widoczność.

Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku szyb bocznych zlokalizowanych w drugim rzędzie oraz tylnej szyby. Te mogą być przyciemniane zgodnie z preferencjami właściciela pojazdu. Ograniczenia w tym zakresie nie występują. W teorii, niektóre pojazdy, takie jak dostawczaki, które mają zamkniętą przestrzeń ładunkową, mogą nawet nie posiadać tylnej szyby, gdyż kierowca nie wymaga takiej możliwości obserwacji w tylnej części pojazdu.

Jakie mogą być konsekwencje jazdy z pękniętą szybą?

Warto zdawać sobie sprawę, że prowadzenie pojazdu z pęknięciem na szybie może skutkować różnymi konsekwencjami:

  • mandat – kierowca, który prowadzi pojazd z pękniętą szybą, może zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł;
  • istnieje ryzyko, że w przypadku wypadku lub kontroli drogowej, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli stwierdzi, że pęknięcie na szybie wpłynęło na powstanie lub nasilenie szkody;
  • bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów – pęknięcie na szybie może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, w tym utrudnić widoczność kierowcy, co zwiększa ryzyko wypadku.

Choć niektóre niewielkie pęknięcia na szybie mogą być akceptowane zgodnie z polskim prawem, konieczne jest zrozumienie, że zachowanie dobrego stanu szyby i odpowiedniej widoczności jest kluczowe dla bezpieczeństwa na drodze.